• Moc znamionowa

    (a z nią związana zazwyczaj długość) 80/100 W, 140/160, 120 180W

  • wartość promienowania UV-A

    wyrażana najczęściej w W lub mW/cm2. UV-A jest promieniowaniem z zakresu 315 – 400 nm długości fali i jest ospowiedzialne za tzw. “natychmiastową opaleniznę”. Promienie UV-A powodują bezpośrednie, bardzo szybkie ściemnienie pigmentu znajduącego się w skórze. (bezpośrednia pigmentacja)

  • Zawartość promieniowania UV-B

    wyrażana przy pomocy współczynnika procentowego. UV-B jest promieniowaniem z przedziału 280 – 315 nm długości fali. Odpowiedzialne za pigmentację pośrednią. Rola promieniowania UV-B to pobudzenie komórek pigmentowych skóry (melanocytów) do wytwarzania melaniny – “barwnika” przyciemnianego później przez promienie UV-A. UV-B jest odpowiedzialne za powstawanie zaczerwinienia skóry zwanego rumieniem.  Współczynnik procentowy UV-B lamp do solarium waha się w przedziale 0,7-3,3%. (więcej informacji na temat działania promieniowania UV-A i UV-B na stronie Opalanie)

    UWAGA!!!
    Proszę pamiętać, że aby opalanie było bezpieczne należy tak dobierać parametry UV-A i UV-B aby nie przekraczać granicy powstawania rumienia.

  • Żywotność

    (czas pracy lampy) określana w godzinach. Najczęściej waha się w przedziale  500-800 h. Żywotność często określana jest jako czas po którym lampa traci 30% wyjściowej mocy promieniowania UV. Na żywotność lampy duży wpływ mają warunki pracy lampy, jak temperatura pracy, moc dławików, czy napięcie sieci.
    Odpowiedni zapłon lampy zapewnia właściwy zapłonnik (starter). Właściwy to znaczy odpowiednio dobrany w zależności od mocy lampy oraz taki, którego zalecany czas pracy nie zakończył się. Rekomendowany przez producenta czas pracy dla startera Philips S12 to ok 1000 h. Dla pełnego bezpieczeństwa lamp zaleca się wymianę starterów przy każdej wymianie lamp. Zużyty starter może utrudniać zapłon lampy i powodować czernienie jej końcówek, a w ekstremalnych sytuacjach przepalenie lampy.

  • Kod UV

    służy do doboru lamp ekwiwalentnych